Sadece iki kelimeyle ifade etmek gerekirse kreş, bebek bakımevi olarak tanımlanabilir. Resmi tanımlamada bebek bakımı üzerine ağırlıkla durulmasına karşın sadece bakım hizmetlerinin yürütüldüğü merkezler olarak ifade edilmesi yanlış olur. Bebek bakımının yanında bebeklerin zihinsel, düşüncel ve fiziksel beceri merkezli gelişimlerini hedefleyen ve hassasiyetle takip eden, aynı zamanda da eğitim hayatının ilk basamaklarının atıldığı merkezlerdir. Atakum Kreşleri ve Gündüz Bakımevleri hususunda ailelere oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunabilmektedir. Bu yelpaze üzerinde Öykü Adası Kreş ve Anaokulu önderliğini üstlendiği Reggio Emillia anlayışıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

Kreş Nedir?

Bebek bakımevi olarak tanımlanabilen kreşler zorunlu eğitime tabi değildir. Ekseriyetle çalışan anne ve babaların evlatlarını bu süre zarfında gönül rahatlığıyla emanet edebildikleri aynı zamanda da zihinsel, düşünsel ve fiziksel olarak becerilerinin o yaşlarda keşfedilmesini ve desteklenmesini sağlayan kurumlardır.

Atakum Kreşleri Hangi Yaş Aralığında Hizmet Vermektedir?

Resmî gazete de yapılan ilgili düzenleme ile kreşlerin 0-24 aylık süreçte eğitim verilebileceği belirtilmiştir. Millî Eğitim Bakanlığının 0-24 aylık bebekler için uygun gördüğü ve planladığı eğitim programına uyulur.

Gündüz Bakımevi Nedir?

Gündüz bakımevi kreş hizmetinin devamı niteliğinde düşünülebilir. 25-66 aylık süreci içine alır. Kreşten ilkokula kadar olan süre zarfındaki eğitim faaliyetlerinin birleştirildiği eğitim kurumlarıdır. İstenildiği takdirde 36’ıncı haftada başlayana anaokulu sürecine kadar da tercih edilebilir.

Kreş ve gündüz bakımevinde temel felsefesinin çocuklarının bakımı olduğu için kimi zaman bu iki kurum karıştırılabilmektedir. Esasında birbirlerinin devamı konumundadır. Bu sebeple bir yerde kreş görüldüğünde de yüksek ihtimalle gündüz bakımevi de olabileceği düşünülmelidir. Aynı şekilde gündüz bakımevi ve kreş bağlantısı da düşünülebilmektedir. Yani kreş ve gündüz bakımevi birbirleri içine girmiş ve birbirlerinin devamı niteliğinde olan iki ayrı yapıdır.

Anaokulu Nedir?

Anaokulu, Millî Eğitim Bakanlığının ilgili yönetmeliğinde, 36 – 68 aylık çocukların eğitim aldığı resmi ve özel kurumlar olarak ifade edilmiştir. Temel kriter takvim yılı hesabından ziyade öğrencinin Eylül ayı sonu itibariyle 36 – 68 ay aralığında olmasıdır. Eğitim programları yine Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öngörülmekte ve planlanmaktadır.

Copyright Play Medya Reklam Ajansı (PMC) © 2022. Her Hakkı Saklıdır. kopyalanması ve çoğaltılması halinde yasal haklarımız işletilecektir.
Sohbet Başlat
Merhabalar nasıl yardımcı olabiliriz ?
Nasıl yardımcı olabilirim ? Bana sorularınızı sorabilirsiniz.
error: Uyarı: İçerik korunuyor !!