Özgür çocuklar, mutlu çocuklar diyoruz ama görgü kurallarını öğretmeden rahat edemiyoruz. Misafirliğe gittiğinde çekmeceleri açmamasını, biri ona bir şey verdiğinde teşekkür

etmesini, bir şey isterken lütfen demesini sürekli tekrar etmeden duramıyoruz. Peki, bunları öğretmek için doğru zaman ne? Çocuklara görgü kurallarını nasıl öğretmek gerekiyor?

Çocukları 3 yaşından itibaren süper ego geliştiriyor . Bu gelişimle birlikte de çocuklara toplumsal kurallara uyma konusunda ufak ufak eğitimlerin verilmeye başlanmasının doğru olduğu vurgulanıyor . En uygun öğrenme aracının ise ebeveynin örnek davranışları olduğunu biliyoruz .Çocuk sosyalleştikçe yerinde bilgi vermek ve uygun davranışı ebeveyn olarak uygulamak çocuğa örnek olması açısından en uygun araç.

 

UNUTMAYIN

• Öğüt vermenin etkisi, uygulayarak göstermenin etkisinin yanında neredeyse geçersiz eleman olarak kalıyor.

• Çocuğunuza bazı kuralları öğretirken ve ondan bu kurallara uymasını beklerken aynı kurallara önce sizin uymanız ve bu davranışları kesinlikle onun yanında bozmamanız gerekiyor.

• Yemekten sonra eşiniz size ‘Eline sağlık’ diyorsa, babayı taklit eden bir çocuk zaman içinde bu davranışı örnek alır.

• Sokağa çöp atmamak, çevreyi kirletmemek, insanlara saygılı davranmak, arkadaşlarınızla ilişkilerinizde paylaşımcı olmak, çocuğunuzun dikkatle izlediği davranışlarınızdan bazıları. Tüm bunları siz hayata geçirmeden ondan bunları yapmasını beklemeyin.

ÖYKÜ ADASI AİLESİ OLARAK

15 yıldır NEZAKET VE GÖRGÜ KURALLARINI çok fazla önemsiyoruz

Copyright Play Medya Reklam Ajansı (PMC) © 2022. Her Hakkı Saklıdır. kopyalanması ve çoğaltılması halinde yasal haklarımız işletilecektir.
Sohbet Başlat
Merhabalar nasıl yardımcı olabiliriz ?
Nasıl yardımcı olabilirim ? Bana sorularınızı sorabilirsiniz.
error: Uyarı: İçerik korunuyor !!