SAMSUN REGGİO EMİLLİA TEMALI ANAOKUL

Reggio Emillia Ne Demektir?

Reggio Emillia İtalya’nın kuzey kesimlerinde bulunana bir kasabadır. 2. Dünya savaşı sonrasında kasabalarında okul bulunmayan Reggio Emillia sakinlerinin çocuklarının eğitim alabileceği bir okul yapması isteğiyle başlattıkları ve sonrasında tüm dünyaya yayılan bir eğitim yaklaşımıdır. Bu yaklaşım annelerin babaların hatta tüm kasaba sakinlerinin desteği ve gen güzeli hayal etme isteğiyle ortaya çıkmıştır demek pek mümkündür. Samsun Reggio Emillia Anaokulu önermelerinden Öykü Adası Kreş ve Anaokulu ilhamını aldığı felsefenin öncüsü konumundadır.

Çocuk Doğasına Uygun Yaklaşım Reggio Emillia

              Öykü Adası Kreş ve Gündüz Bakımevinde de Reggio Emillia Yaklaşımında olduğu gibi önemli olan dersin konusu ya da beceriler değil, çocuktur. Öğretmenler pedagoglar ile yakından irtibatlıdırlar. Çocukların ilgi, merak ve ihtiyaçlarından yola çıkarak onları keşfederler.

Türk Eğitim Sistemine Yeni Bir Işık: Reggio Emillia

Tüm dünyada saygınlık duyulan erken çocukluk eğitim yaklaşımı olan Reggio Emillia Türk Eğitim Sistemine de entegre edilmiştir. Okul öncesi eğitim kurumlarına yeni bir ışık tutan yaklaşım ile çocuğun doğasına uygun eğitim verme prensibi benimsenmiştir. Okul öncesi eğitim programlarında sıkça vurgulanan ilgi istek ve çocuğun isteklerine göre eğitim planlanması vurgusuna tam olarak uyuşmaktadır.

Samsun Reggio Emillia Temalı Anaokulu Tercihleri Nasıl Olmalıdır?

Samsun ili kreşten anaokuluna kadar olan seviyede hatırı sayılır seviye de seçenek sunmaktadır. Bu seçenekler arasında yapılan aramalarda sunulacak olan Öykü Adası Kreş ve Anaokulu ilham aldığı Reggio Emillia Yaklaşımını eksiksiz bir şekilde uygulayarak öne çıkmaktadır.

Bu yaklaşımda esas öğrencidir ve onun yaratıcı fikirleri ve düşünceleridir. Öğretmen çocuğa somut durumlar yaşatır. Bu durumlar ile hayatı tecrübe etmesi sağlanır. Aklında oluşan sorulara derhal cevap vermez. Cevapları hayatı yaşayarak bulması sağlanır.

Her Çocuğun 100 Dili Vardır

Çocuklar sorunlarını ve meraklarını dile getirirken yüzlerce farklı dil kullanabilirler. Hatta kendilerini ifade dereken sadece sözcüklere bağlı kalmayabilirler. Hayattaki bütün obje ve eşyalar onun için bir iletişim vasıtasıdır. Yapacağı yaratıcı projelere ilham kaynağı olan çalışmalar kendisini kendi isteğiyle düşündürmüş, geliştirmiş ve sonuca ulaştırmış olacaktır.

Copyright Play Medya Reklam Ajansı (PMC) © 2022. Her Hakkı Saklıdır. kopyalanması ve çoğaltılması halinde yasal haklarımız işletilecektir.
Sohbet Başlat
Merhabalar nasıl yardımcı olabiliriz ?
Nasıl yardımcı olabilirim ? Bana sorularınızı sorabilirsiniz.
error: Uyarı: İçerik korunuyor !!