SAMSUN KREŞLERİ

Samsun Kreşleri, Gündüz Bakımevleri ve Anaokullarına ulaşım ve bu hizmetlerden faydalanma konularında oldukça yeterli sayılabilecek şekilde imkanlar sunmaktadır. Çoğunlukla her ikisi de çalışan anne ve babaların evlatlarını gönül rahatlığıyla teslim edebildikleri kurumlar olarak bilinmekle beraber tek hizmetin çocuk bakımı olmadığı da bilinmelidir. Bakım hizmetinin yanı sıra ağırlıklı ve özverili bir şekilde çocukların zihinsel, düşünsel ve fiziksel gelişim süreçleri takip edilmektedir. Yaratıcı düşünce ve fikirlere yönlendirilen çocukların yaratıcılık güçleri keşfedilmeye ve yetenek sahasına göre ileri seviyelerde eğitim alabilmesi sağlanmaktadır. Reggio Emilia eğitim felsefinde öncü konumda olan Öykü Adası Anaokulu Samsun Kreşleri aramalarında ön plana çıkmaktadır.

Kreş ve Anaokulu Arasında Fark Var Mıdır?

Resmî gazete yayınlanan ilgili yönetmelik gereği 0 – 24 aylar arası kreş eğitimi için 24 – 68 aylar arası da anaokulu eğitimi için tahsis edilmiş sürelerdir.

Kreşler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenmekte ve denetlenmekte iken anaokulları Millî Eğitim Bakanlığı bünyesindedir. Eğitim planlamaları ve çocukların eğitim süreçleri farklı bakanları uhdelerinde takip edilmektedir.

Bu iki özel durum münasebetiyle kreş ve anaokulu arasında fark var mıdır sorusunu elbette ki evet demek gerekmektedir.

Samsun Kreşleri Anaokulu Yerine Geçer Mi?

              Bu sorunun cevabı net bir şekilde hayırdır. Her ikisi de farklı uhdelerde eğitim hizmetleri veren kurumlardır. Birbirleri yerine muadili gibi düşünülmesi mümkün değildir.

Kreşlerde çocukların sosyal gelişimleri ve etkinlik bazlı çalışmaları olmaktadır. Bu çalışmalar vesilesiyle de çocukların zihinsel, fiziksel ve düşünsel becerilerinin gelişmesi hedeflenmektedir. Anaokulları ise bu durumlardan farklı olarak çocuğun eğitim sürecine hazırlanması konularını kapsamaktadır.

Kreş ve anaokullarının karıştırılma sebebinin süre karmaşası sebebiyle olduğu söylenebilir. Resmî gazetede yayımlanan ilgili yönetmelik gereği 0 – 24 ay kreş, 25 – 66 ay Gündüz Bakımevi, 36 – 68 ay Anaokulu olarak planlanmıştır. Bu süreler sebebiyle esasında kreş ve anaokulundan ziyade gündüz bakımevi ve anaokulu karıştırılmaktadır. Lakin kreş daha yaygın bir kullanım olduğu için yanlış ifade edilmektedir. Bakanlık farklılıkları sebebiyle eğitim faaliyetleri de aynı şekilde farklılıklar arz ettiği için bu iki eğitim kurumunun birbiri yerine muaddel olması mümkün değildir.

Copyright Play Medya Reklam Ajansı (PMC) © 2022. Her Hakkı Saklıdır. kopyalanması ve çoğaltılması halinde yasal haklarımız işletilecektir.
Sohbet Başlat
Merhabalar nasıl yardımcı olabiliriz ?
Nasıl yardımcı olabilirim ? Bana sorularınızı sorabilirsiniz.
error: Uyarı: İçerik korunuyor !!